کاربری
کاربر گرامی به انجمن پشتیبانی پرستاشاپ - انجمن پرستاشاپ فارسی خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
تبلیغات در اینترنت دنیای کارتریج
 • آواتار sobareshcom
  1403/03/19, 18:58
  مضاربه عقد مضاربه چیست و مضاربه یعنی چه عقد مضاربه چیست؟ مضاربه بانکی و چالش های حقوقی آن | سوبارش عقد مضاربه به*عنوان یکی از انواع مهم...
No More Results

1 پیغام بازدید کنندگان

 1. مضاربه

  عقد مضاربه چیست و مضاربه یعنی چه

  عقد مضاربه چیست؟ مضاربه بانکی و چالش های حقوقی آن | سوبارش

  عقد مضاربه به*عنوان یکی از انواع مهم قراردادهای مالی در نظام بانکداری اسلامی، نقش مهمی در تسهیل تأمین مالی و توسعه فعالیت*های اقتصادی دارد. این نوع قرارداد بر اساس اصول اسلامی شکل*گرفته و به*عنوان یکی از روش*های مؤثر در تأمین سرمایه مورداستفاده قرار می*گیرد. در این مقاله از سوبارش، به بررسی ماهیت قرارداد مضاربه بانکی و شرایط خاص آن درزمینهٔ بانکداری می*پردازیم.
  مضاربه یعنی چه
نمایش پیغامهای بازدید کننده 1 از 1 تا 1
درباره sobareshcom

اطلاعات عمومی

درباره sobareshcom
هویت:
مضاربه
عقد مضاربه چیست و مضاربه یعنی چه

عقد مضاربه چیست؟ مضاربه بانکی و چالش های حقوقی آن | سوبارش

عقد مضاربه به*عنوان یکی از انواع مهم قراردادهای مالی در نظام بانکداری اسلامی، نقش مهمی در تسهیل تأمین مالی و توسعه فعالیت*های اقتصادی دارد. این نوع قرارداد بر اساس اصول اسلامی شکل*گرفته و به*عنوان یکی از روش*های مؤثر در تأمین سرمایه مورداستفاده قرار می*گیرد. در این مقاله از سوبارش، به بررسی ماهیت قرارداد مضاربه بانکی و شرایط خاص آن درزمینهٔ بانکداری می*پردازیم.
مضاربه یعنی چه

عقد مضاربه یکی از انواع قراردادهای مالی در حقوق اسلامی است که بر اساس آن یک طرف (رب*المال) مقداری پول یا دارایی نقدی را به طرف دیگر (مضارب) می*سپارد تا با آن در فعالیت*های تجاری یا اقتصادی سرمایه*گذاری کند. سود حاصل از این سرمایه*گذاری بین رب*المال و مضارب بر اساس نسبتی که از پیش تعیین شده تقسیم می*شود.

درصورتی*که سرمایه*گذاری به زیان منجر شود، زیان مالی فقط به عهده رب*المال خواهد بود و مضارب تنها از دستمزد یا سهم سود محروم می*شود، به شرطی که کوتاهی یا تقصیری از سوی مضارب صورت نگرفته باشد.

بیشتر بخوانید : انواع عقود در بانکداری اسلامی
عقد مضاربه در قانون مدنی

بر اساس ماده ۵۴۶ قانون مدنی؛ «مضاربه عقدی است که در آن یکی از طرفین سرمایه را در اختیار طرف دیگر قرار می*دهد تا با آن تجارت کرده و در سود حاصله شریک شوند».
عقد مضاربه در فقه اسلامی

مضاربه در فقه اسلامی عبارت است از «عقدی که به*موجب آن شخصی (مالک) مالی را در اختیار فردی دیگر (عامل) می*گذارد تا با آن مال تجارت کند و سود حاصله میان آن دو به نسبت معیّنی تقسیم گردد».
شرایط قرارداد مضاربه

قرارداد مضاربه، همچون هر قرارداد دیگری، شرایط مخصوص به خود را دارد. در ادامه برخی از شرایط قرارداد مضاربه را می*خوانید؛

نقد بودن سرمایه: سرمایه*ای که در قرارداد مضاربه قرار داده می*شود باید به*صورت وجه نقد باشد و نمی*تواند شامل کالا یا خدمات باشد.
تعیین نسبت سهم سود: قبل از عقد مضاربه، باید سهم دقیقی از سود که به هر یک از طرفین (مالک سرمایه و مضارب یا عامل) تعلق می*گیرد، مشخص شود.
جایز بودن قرارداد: قرارداد مضاربه از نوع عقود جایز است و هر یک از طرفین می*توانند در هر زمان با اطلاع به طرف دیگر، قرارداد را فسخ کنند.
تعهد مضارب به تجارت: مضارب متعهد می*شود که سرمایه دریافتی را صرفاً در فعالیت*های تجاری موردتوافق استفاده کند و از آن در موارد دیگر استفاده نکند.
تقسیم سود و زیان: سود حاصل از مضاربه بین مالک سرمایه و مضارب بر اساس نسبت مشخص در قرارداد تقسیم می*شود. در صورت وقوع زیان، زیان فقط بر عهده مالک سرمایه است مگر اینکه زیان ناشی از تقصیر یا تخلف مضارب باشد.
محدوده فعالیت مشخص: معمولاً در قرارداد مضاربه، نوع فعالیت تجاری که مضارب باید انجام دهد، مشخص می*شود.
احترام به قوانین: تمامی فعالیت*های انجام*شده در چارچوب قرارداد مضاربه باید مطابق با قوانین و مقررات مربوطه انجام شوند.

ویژگی*ها و اوصاف عقد مضاربه

از اوصاف و ویژگی*های عقد مضاربه می*توان به موارد زیر اشاره کرد؛

مضاربه عقدی است مرکب که از ترکیب عقود وکالت، شراکت و ودیعه به وجود آمده است.
مضاربه عقدی است جایز؛ هر دو طرف می*توانند به فسخ قرارداد بپردازند.
مضاربه عقدی است عهدی؛ طرفین متعهد به انجام وظایف خود هستند.
مضاربه عقدی است احتمالی؛ ممکن است سود یا زیان داشته باشد.
مضاربه عقدی است مستمر؛ آثار آن در طی زمان انجام می*شود.

مضاربه بانکی چیست

مضاربه بانکی یکی از انواع قراردادهای بانکی کوتاه*مدت است که مبتنی بر عقد مضاربه جاری شده و حداکثر برای یک سال بین بانک و مشتری برای تخصیص منابع مالی منعقد می*شود. در این قرارداد، بانک ارائه*کننده تسهیلات به*عنوان مالک و فردی که با سرمایه تجارت می*کند به*عنوان مضارب شناخته می*شود.

در مضاربه بانکی، مشتری با استفاده از سرمایه*ای که متعلق به بانک (که همان تسهیلات ارائه*شده است) است در فعالیت*های تجاری و بازرگانی مشغول شده و سود حاصل به*صورت مشاع بین بانک و مشتری تقسیم می*شود.

تسهیلات مضاربه*ای به*عنوان یک راهکار مالی برای تحریک فعالیت*های تجاری و تأمین نقدینگی در بازارهای داخلی به تجار و بازرگانان ارائه می*شود. این نوع تسهیلات به*خصوص برای آن دسته از کسب*وکارها طراحی*شده که با فعالیت*های اقتصادی خود در بهبود وضعیت بازار داخلی نقش داشته و به تزریق نقدینگی به اقتصاد کشور کمک می*کنند.

این وام به واردکنندگان تعلق نمی*گیرد، بلکه به صادرکنندگان و بازرگانانی که به دنبال تقویت تجارت خارجی و افزایش صادرات هستند، اختصاص داده می*شود.

بیشتر بخوانید : قرارداد بانکی چیست
ابطال قرارداد مضاربه بانکی

مضاربه یک عقد جایز است که به*طورکلی هر یک از طرفین می*توانند آن را فسخ کنند. بااین*حال، در مضاربه*های بانکی، طرفین معمولاً حق فسخ خود را تا زمانی که قرارداد به*طور کامل تسویه شود، معلق می*کنند.

ازجمله شرایط قانونی ابطال قرارداد مضاربه بانکی، فوت، جنون یا سفه عامل (مضارب) است. علاوه بر این، ورشکستگی بانک ارائه*دهنده تسهیلات، از بین رفتن کل سرمایه و سود حاصل از آن، یا ممنوعیت فعالیت*های تجاری که در قرارداد تعیین*شده*اند، موجب فسخ و ابطال قرارداد مضاربه خواهد شد.

با تمام این*ها، برای ابطال قرارداد مضاربه بانکی، معمولاً نیاز به مراجعه به دستگاه قضایی و طرح یک دعوای حقوقی است.
حل دعاوی بانکی مرتبط با عقد مضاربه

مواجهه با دعاوی بانکی ناشی از قراردادهای مضاربه اغلب پیچیده و دارای چالش*های حقوقی خاصی است. در چنین شرایطی، بهره*گیری از تجربه و دانش یک وکیل بانکی متخصص امری حیاتی است. وکیل بانکی در مدیریت دعاوی و دفاعیات در مراجع قضایی مهارت دارد و می*تواند در تحلیل دقیق جنبه*های حقوقی و ارائه راهکارهای مؤثر برای پرونده*های دادگاهی شما یاری*رسان باشد.
نوع نمایش تاریخ:
تاریخ شمسی

آمار


مجموع پست ها
مجموع پست ها
0
میانگین پستها در طول روز
0
پیغام بازدید کنندگان
مجموع پیغام ها
1
جدید ترین پیام
1403/03/19 18:58
مجموع تشکر ها
مجموع تشکر ها
0
 • تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
اطلاعات عمومی
تاریخ و زمان آخرین فعالیت درسایت
1403/03/19 19:03
تاریخ عضویت
1403/03/19
صفحه اصلی وب سایت
https://sobaresh.com/1514قرارداد-مضاربه/
چیزی یافت نشد!
چیزی یافت نشد!
چیزی یافت نشد!

Addon's / Articles

 • این کاربر هیچ افزونه ای را ثبت نکرده است .
 • درباره ما

  سایت پشتیبانی پرستاشاپ فارسی خدمات رایگان خود را در سال 1392 با عنوان"انجمن پشتیبانی پرستاشاپ فارسی" در ایران آغاز نمود و از آن لحظه تا کنون همواره سعی در به کارگیری شیوه هایی نوین داشته و به عنوان اولین بومی کننده پرستاشاپ در ایران همواره در نشر و توسعه این فروشگاه ساز کوشا می باشد.

  session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
  پیاده سازی ، پشتیبانی و تنظیم توسط :پرستاشاپ فارسی طراحی شده توسط رامین محمدی